[07-12-2020] "Życie jest teatrem" - wykład pana Jerzego Michalaka w ramach projektu "Sądecka Jesień Kulturalna Seniorów. Seniorzy - Seniorom."

ŻYCIE JEST  TEATREM

Nigdy nie wiemy do końca kiedy w naszym życiu jesteśmy tylko Aktorem a kiedy Reżyserem… Szczęściarzom udaje się być jednym i drugim… Jeżeli u Was  jest inaczej,  to nie martwcie się… istnieje tyle pożytecznych funkcji, bez których nasze życie nie działałoby należycie. Dopiero z perspektywy czasowej widać jaką rolę odgrywa rozwój osobisty, ale również całej grupy. Teatralnej  Grupy w szczególności. Będę wspominał nasze początki… Dominowały kobiety, bo mężczyźni szybko się wykruszali… i tak z wyjątkami jest do dzisiaj. Na naszych zajęciach trzeba uczyć się tekstu. Próbować i jeszcze raz próbować. Pokazywać siebie od środka za pomocą swojej fizyczności. To było i jest bardzo trudne. Należy pokonać wiele osobistych przeszkód i barier. Na początku bagaż życiowych doświadczeń, przyzwyczajeń oraz gustów był kulą u nogi. Jak rozdzielić Życie Codzienne od Życia Scenicznego…

 

Mówić obcy tekst,  recytować wiersz… Spotykamy się  z przyjaciółmi, zabieramy głos na spotkaniach i wykładach. Co robić aby nasza wypowiedź była czytelna i słyszalna w każdym zakątku pomieszczenia. Niestety w większości przypadków mówimy „pod nosem” w sposób mało wyrazisty. A jeżeli mówimy poezję, to najczęściej ilustrujemy tekst w manierze recytatorskiej. Nasze pierwsze spotkania były szczególnie pełne emocji oraz pasji…

Mówić do ludzi po wejściu na podest, kiedy wszyscy patrzą na Ciebie… Czujesz ich wzrok na sobie…

Powiedz proste zdanie „Ja Cię kocham” np. w dziesięciu różnych intencjach i podtekstach… Lub powiedz tekst wesołego wiersza jak mowę pogrzebową nad grobem. A spróbuj wykrzyczeć ten tekst jak przekupka na targu… Przykładów można by mnożyć. Efekty tych ćwiczeń były zaskakujące dla wszystkich słuchaczy oraz uczestników tych zmagań.

Z czasem wymagania rosły. Poprzeczka się podnosiła… Zaczęliśmy myśleć o programie, który miałby formę spektaklu.

Na początku montaż tekstów poetyckich… Tak, aby powstała dramaturgia oraz klimaty, które docierają do widza.

W poszukiwaniu tematu trafiliśmy na Mistrza Jerzego Harasymowicza… Nie ukrywam, że jego poetyka nie należała do najłatwiejszych dla naszej  grupy. Koleżanka z Grupy Teatralnej – Barbara Gieroń napisała scenariusz. MADONNY – Jerzego Harasymowicza to tytuł naszego nowego spektaklu. MADONNY – tematycznie powiązane są z terenem  Sądecczyzny.

Jako inscenizator i reżyser tego spektaklu zdecydowałem, że wszystkie występujące Panie  grały  i używały chust w różnych kolorach… To pozwoliło również budować sceny oraz  komponować malownicze obrazy w różnych klimatach. Osobiście uważam, że mimo oszczędnych środków wyrazu oraz rekwizytów udało nam się  stworzyć bardzo nastrojowy i  malarski spektakl… Za co jeszcze raz  wszystkim biorącym udział serdecznie DZIĘKUJĘ.

Spektakl  został znakomicie nagrany przez Dawida Listosa i mam nadzieję, że każdy chętny będzie mógł go zobaczyć.

Wszyscy zainteresowani nagraniem MADONN mogą zauważyć jaką drogę musiała pokonać Grupa, aby osiągnąć ten poziom, jaki prezentuje w spektaklu. Dla ciekawości oraz przygody… namawiam czytających mój tekst do dokonania samodzielnych prób z wybranymi  tekstami.

Wytrwałym, proponuję spotkanie… na którym  omówimy Wasze starania oraz problemy. Nigdy nie jest za późno aby realizować swoje pasje… Ja oraz Grupa Teatralna Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Sączu mamy bogate doświadczenie w tym temacie.

Mijały lata. Poznając coraz lepiej osobowości, różnorakie temperamenty poszczególnych uczestników zrodził się nowy pomysł aby powstał kabaret. No i powstał, KABARET GWIAZDECZKI… Kto widział… ten przyzna – same Gwiazdeczki. Bardzo zróżnicowane osobowości, monologi, piosenki, skecze oraz przezabawne scenki. Dochodzą do tego jeszcze dwaj panowie… Ale motywem wiodącym, który stał się tytułem programu jest piosenka Danuty Rin…  „GDZIE  CI MĘŻCZYŹNI”  Krzysztof  grający na kilku instrumentach znakomicie wzbogaca materię naszego Kabaretu. Jacek,  swoją osobowością, poczuciem humoru,  świetnie wpisuje się w różne postaci. Dwie męskie Gwiazdeczki zrosły się z naszą Grupą. Powstał tandem, który rewelacyjnie się uzupełnia. Teraz powinienem zacząć długo opowiadać o każdej uczestniczce Kabaretu… Ale tego się nie da opisać… To trzeba zobaczyć!!!  Wszystko wskazuje na to, że powstanie również nagranie KABARETU GWIAZDECZKI z programem „GDZIE CI  MĘŻCZYŹNI”  Spróbujemy dokonać  nagrania w nowej formule.  Może nam się uda.

W  marcu  roku 2020  rozpoczęliśmy  próby  do nowego spektaklu  opartego na tekstach  Wojciecha Młynarskiego.  Niestety,  pandemia  przerwała nasze spotkania. Przeszliśmy na spotkania komputerowe. Dzięki temu, szlifując nasze umiejętności w trudnej dla nas dziedzinie... nagraliśmy na YouTubie program pod tytułem „Zwiedzajcie Ziemię Sądecką”. Oczywiście, wszystkich chętnych zapraszam do oglądnięcia tych materiałów. Nie wykluczone, że jeżeli sytuacja pandemiczna się nie zmieni w najbliższym czasie,  będziemy zmuszeni do nagrywania i montowania naszych poczynań.

Nasza wieloletnia praca w materii Teatru w ramach Uniwersytetu przyniosła ogromne korzyści. Śmiało mogę stwierdzić, że powstała GRUPA, która połączyła ludzi nie tylko w wymiarze teatralnym ale również towarzysko – przyjacielskim. Jestem głęboko przekonany, że działalność takich grup przy UNIWERSYTECIE TRZECIEGO WIEKU  ma ogromne znaczenie dla Słuchaczy.

Mam nadzieję, że mimo wielu przeciwności  GRUPA TEATRALNA  będzie nadal aktywna.  

 

wykład przygotował pan Jerzy Michalak

cykl Zwiedzajcie Ziemię Sądecką" oraz spektakl "Madonny" można obejrzeć na kanale youtube Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (klik) 

archiwum_sutw
archiwum_sutw
archiwum_sutw
archiwum_sutw
archiwum_sutw
archiwum_sutw
archiwum_sutw
archiwum_sutw
archiwum_sutw
archiwum_sutw
archiwum_sutw

Projekt „Sądecka Jesień Kulturalna SeniorówSeniorzy – Seniorom” 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Nowego Sącza