[19-11-2020] Aktywni Sądeccy Seniorzy - wykład otwarty online"Pandemia w kulturze, kultura w pandemii" - przygotowany przez pana Piotra Droździka.
Prawdziwą wartość kultury dostrzega się dopiero wówczas, gdy odbiera się do niej dostęp. Kina, teatry, filharmonie, muzea, galerie sztuki, ośrodki kultury odwołały, bądź zawiesiły swoją działalność, a większość cyklicznych wydarzeń przełożono na 2021 rok.
Niewidzialny wróg z łatwością odebrał nam to, o co nasz naród musiał walczyć przez całe pokolenia. Teraz, brak wolności postrzegany jest bardziej przez pryzmat dystansu, który oddziela nas od drugiego człowieka.
Na początku słowo „pandemia” brzmiało nieco złowieszczo i nierealnie. Wielu z nas starało się żyć nadzieją Stanisława Wyspiańskiego: „Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna.” Wiara w człowieka i w jego możliwości wydawała się być wystarczająco silna, by pozwolić nam na pewność, że ta „wojna” nas ominie, lecz jak to z wiarą i nadzieją zazwyczaj bywa, obie umierają ostatnie.
fot. Piotr Droździk
Szalejąca pandemia stała się przyczyną istotnych zmian w funkcjonowaniu społeczeństw, w tym Nowego Sącza. Życie kulturalne przeniosło się do sieci, lecz należałoby zadać sobie pytanie, czy swoistego rodzaju „pandemia” w naszym mieście nie trwa już od dawna. Wielkie projekty, z wielu względów, od zawsze miały przewagę odbiorców, natomiast te niszowe, mniej spektakularne i z natury również bardziej „introwertyczne”, skupiały tylko nielicznych.
Można by ująć, że świat wirtualny wyrównał wagę każdego wydarzenia i zniszczył wszelkie bariery. Wystawy, koncerty i wszelkie inne wydarzenia kulturalne stały się dostępne dla każdego i pomimo, że nasz „dom jest murem podzielony”, to jeśli spojrzymy z innej perspektywy, tej wirtualnej, to jesteśmy połączeni jak nigdy dotąd, choćby przez to, że przebywając w Nowym Jorku, czy w Nowej Zelandii, bez trudu możemy uczestniczyć w wydarzeniach, odbywających się w Nowym Sączu i odwrotnie.
Ta ułuda nowego życia i nowych możliwości, nie może jednak sprawić, że zapomnimy o tym, że pandemia jest prawdziwą wojną, a jej ofiarami jesteśmy absolutnie wszyscy. Myśl ta, powinna zmotywować każdego z nas do walki o przetrwanie, w której znajdziemy sposób i siłę by odnaleźć się w nowej rzeczywistości i poradzić sobie z nowymi wyzwaniami.
Każde wydarzenie kulturalne to święto zarówno dla artystów, jak i odbiorców i choć z jednej strony, świat wirtualny oraz nowe technologie mogą ułatwić nam do nich dostęp, to nie są w stanie stworzyć magicznej atmosfery, która im towarzyszy w życiu realnym. Należy też pamiętać, że kiedy człowiekowi odbiera się możliwość świętowania, prócz wolności, odbiera się mu także szczęście, ale mimo to, podążając za słowami Adama Asnyka, musimy mieć nadzieję „nie tę lichą marną, co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera, lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno przyszłych poświęceń w duszy bohatera.”
fot. Piotr Droździk
Kultura w czasie pandemii? Nasze propozycje online:
https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-w-sieci - na tej stronie znajdą Państwo oferty niemalże 200 różnych instytucji kultury m.in. muzeów, instytutów, filharmonii, bibliotek, telewizji, radia oferujących kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Wśród zaproponowanych atrakcji znajdują się m.in. wirtualne spacery, koncerty, audycje i wiele innych.
https://kulturadostepna.pl/on-line- można znaleźć tutaj informacje o ofercie kulturalnej: koncertach, festiwalach, spektaklach, wystawach, warsztatach i wielu innych. A w czasie pandemii? Kultura Dostępna to również spis źródeł legalnej kultury online - warto dowiedzieć się gdzie można online za darmo obejrzeć wartościowy film, przeczytać książkę itp…
wielbicieli sztuki i wszelakich ciekawostek historycznych mogą zainteresować blogi: Minerwa (https://www.laminerva.pl/) - prowadzony przez panią Justynę Stasiek-Harabin z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz blog Posztukiwania (http://posztukiwania.pl/) - prowadzony przez panią Magdalenę Łanuszkę - historyka sztuki i mediewistkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
ciekawe wykłady o różnorodnej tematyce - od historii, sztuki, poprzez psychologię po nowe technologie i nauki społeczne znajdą Państwo na kanałach youtube np.
- Uniwersytetu Warszawskiego (https://www.youtube.com/watch?v=CpBdAjQC00w&list=PLnWvsaGdAK8fXLG0c-cZ2O3zIl9ZoRdkE),
- Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (https://www.youtube.com/watch?v=_GZQM_L1RU8&list=PLi23Sfg7XiAEQI9DYB7ErOYcXWA568DTp.
- Natomiast na kanale youtube Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu (https://www.youtube.com/watch?v=FkIZnSGoXw8&list=PLYO5ta-64HEDAr7v-_vEAtBL_mekZLwut) można znaleźć arcyciekawy cykl wykładów „Arcydzieła… Arcymyśli…”.
zachęcamy także do śledzenia kanału youtube Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego https://www.youtube.com/user/SBPNS, gdzie znajdzie się coś zarówno dla najmłodszych jak i dla dorosłych. Warto zaglądać także na strony internetowe czy media społecznościowe innych sądeckich instytucji kultury np.: Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu (strona: http://mcksokol.pl/, youtube: https://www.youtube.com/user/mcksokol) czy Muzeum Okręgowego w Nowyn Sączu (https://www.youtube.com/user/muzeumokregowe, strona internetowa: http://muzeum.sacz.pl/).
autorem wykładu i zdjęć jest pan Piotr Droździk
Wykład został przygotowany w ramach projektu AKTYWNI SĄDECCY SENIORZY
PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO